Zmírňuje migrénu, léčí nespavost a pomáhá při léčbě astmatu

Pozor, potrháš se, upozornil mě manžel, když jsem sáhla rukou do záhonu. Ne, nebyla to kopřiva, ale meduňka listy silně připomínající kopřivou rostlinku.

Meduňka má nezaměnitelnou vůni, kterou citlivý čich zaznamená velmi brzy. Léto meduňce přeje. V dochucení limonád si nejspíš nejvíce konkuruje s mátou. Kromě svěží chuti a vůně má také mnoho pozitivních zdravotních účinků.

Historie meduňky sahá do antického Řecka
Meduňka lékařská má poetický latinský název Melissa officinalis. Pojmenování Melissa je odvozeno od slova včela, která meduňku přímo miluje. Včelaři často sázejí meduňku v blízkosti úlů.

Mezi zažité lidové názvy meduňky patří citrónová zelina, včelník, rojovník, lemonka, meduň, meduňka či melisa. Meduňka pochází ze Západní Asie, odkud se rozšířila do Severní Ameriky a Evropy. Listy meduňky se po staletí používají v přírodní medicíně, ale i v kuchyni. Zmínky o meduňce sahají do antického Řecka, ale najdeme je iv Bibli.

Meduňka v zahradě

Meduňka má ráda pravidelný střih
Meduňce se u nás daří. Pěstovat si ji můžeme v podstatě celoročně. Jedná se o skutečně nenáročnou bylinku. Při venkovním pěstování ji sázíme většinou na jaře nebo v létě. Má ráda slunné stanoviště, po rozrůstání nevyžaduje žádnou speciální péči. Rada se rozrůstá a tak jí padne vhod vymezení hranic a sestřihávání. Podpoříte tak zároveň růst nových mladých dopisů. Rozmnožuje se i samovýsevem, a tak dejte pozor, aby se vám nerozrostla po celé zahradě. Přestože silnější mrazy meduňka nemá v oblibě, většinou se po zimě opět ukáže.

Meduňka voní po citrónu, máta po mentolu
Obě bylinky jsou letní, voňavé, osvěžující, vhodné do limonád, ale někdy jsou si tak podobné, až je je těžko v záhonu rozeznat. Oválné, po bocích pilovité listy se podobají listům máty, se kterou je meduňka příbuzná. Obě bylinky však mají různou vůni, chuť i léčivé účinky. Meduňka obsahuje antioxidanty, vitamín C, vitamíny skupiny B, třísloviny, hořčiny, flavanoidy, fenolové kyseliny a další zdraví prospěšné látky.

Věděli jste, že máta přitahuje motýly a vážky?

Meduňka v hmoždíři
Foto: Shutterstock
Léčivé účinky meduňky:
zmírňuje migrénu a bolesti hlavy
zmírňuje bolest zubů
uklidňuje
zmírňuje stres a napětí
léčí nespavost
zlepšuje paměť
zmírňuje žaludeční křeče a působí proti nadýmání
zmírňuje menstruační křeče
má pozitivní vliv na prevenci vzniku Alzheimerovy choroby
pomáhá při léčbě astmatu
působí jako afrodisiakum
ve formě obkladů je vhodná při revmatických bolestech
Meduňka je účinná při léčbě herpesu. Postiženou oblast si potírejte odvarem z meduňky nebo meduňkovým olejem či tinkturou.

Meduňka je typická bylinka k dezertům. Takto ji využijete i na slano!
Ze záhonu do kuchyně
Meduňka je vskutku univerzální bylinka. Čerstvé lístky meduňky můžeme přidat do salátů, polévek, omáček a dresinků. Je ideální jako příloha ke grilovaným jídlům. Využít ji však můžeme také na ozdobu sladkých dezertů, zmrzliny nebo si ji přidat do smoothie. A samozřejmě letní osvěžující limonády s přidáním meduňky nikdy nezklamou.

Připravte si meduňkový čaj
Chutný čaj si připravíte z čerstvé nebo sušené meduňky. Samozřejmě, je-li to možné, vždy upřednostněte čerstvou bylinku. Čaj uklidňuje a je vhodný večer před spaním pro lepší spánek. Větvičku čerstvé nebo dvě lžičky sušené meduňky zalijte 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Meduňka je vhodná iv kombinaci s jinými bylinkami a bývá součástí mnoha čajových směsí.

Meduňkový čaj
Foto: Shutterstock
Sirup z meduňky
20 stonků meduňky
1 kg krystalového cukru
1 čajová lžička kyseliny citrónové
voda
Přibližně 1,5 litru vody necháme přejít varem a vychladnout. Ideální poměr vody a cukru je 1:1. Do vody vložíme důkladně omyté stonky meduňky, přikryjeme a necháme louhovat do následujícího dne. Druhý den směs přecedíme, přidáme kyselinu citrónovou a dáme vařit. Přidáme cukr, vaříme dokud se nerozpustí a necháme přejít varem 3 minuty. Ještě teplý sirup plníme do lahví, které uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a přikryté (například dekou) necháme vychladnout.

Meduňkový olej
Na přípravu oleje z meduňky budeme potřebovat čerstvé meduňkové stonky a jakýkoli rostlinný olej. Do tmavé skleněné nádoby vložíme tolik listů meduňky, kolik se nám vejde. Listy zalijeme olejem tak, aby meduňku olej přesahoval. Láhev uzavřeme a uložíme do tmavé a chladné místnosti. Meduňkový olej louhujeme přibližně měsíc, následně olej scedíme přes gázu, opět přelijeme do tmavé skleněné láhve a můžeme ihned používat.

Medvokovým olejem můžeme přímo potírat místa postižená oparem, drobné rány a popáleniny. Můžeme ho po kapkách přidávat do koupele ke zklidnění. Meduňkový olej má hojivé a uklidňující účinky.

Dvouletka, na jejíž květiny se vyplatí počkat. Náprstníky vyséváme právě teď

Náprstník patří k takzvaným dvouletým rostlinám, což znamená, že v prvním roce vytváří listy a kořenovou soustavu, ale na květiny si počkáme až do...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas,...

Co muži na ženách nejvíc nesnášejí?

Každý den se snažíme vypadat před muži co nejlépe. Nicméně, co když je to jen zdání? Poradíme vám, co muži doslova nesnášejí a čemu...

Voňavá dieta: Nejprve ovoň, pak sněz!

Vyzkoušeli jste už nespočet diet a nic? Přebytečná kila ne a ne slézt z problémových partií? Možná právě voňavá dieta udělá s vaší váhou...

Jaké výhody nabízí nůžková konstrukce párty stanů?

Párty stany mají řadu variant. Oblíbeným typem jsou tzv. nůžkové stany. Proč se jim tak říká a v čem spočívají jejich přednosti? Důležitým kritériem pro...