5 jednoduchých způsobů, jak účinně vyčistit spáry mezi obkládačkami a dlaždicemi

0
398
Cleaning the mold from the vinyl siding on this exterior wall is a job for the handyman or the professional.

Spáry mezi obkládačkami a dlaždicemi se špiní velmi rychle a někdy se to snažíme raději nevidět. K tomu, abychom spáry vyčistili, nepotřebujeme žádné drahé přípravky. Poradíme vám 5 způsobů, se kterými to hravě zvládnete.

 1. Jedlá soda a ocet
  Ze sody bikarbony a vody si připravte hustou pastu: smíchejte 3 díly
  jedlé sody s 1 dílem vody. Tato pasta funguje na všechny barvy spár, ale pozor – ocet je škodlivý pro některé přírodní kameny, např. mramor a vápenec. Prstem naneste pastu na spáry, doporučujeme používat pryžové rukavice. Nyní linie s nanesenou pastou ze sody bikarbony nastříkejte octovým roztokem. Vytvoříte ho ze stejných dílů bílého octa a vody
  a nalijete do rozprašovací láhve. Když octový roztok nastříkáte na spáry
  s pastou, uvidíte bublání – právě začal přirozený proces čištění.
  Počkejte, až roztok přestane bublat. Reakce obvykle trvá několik minut.

Nyní je čas spárovací linie vydrhnout kartáčem. Použijte kartáč s nylonovými štětinami nebo zubní kartáček. Věnujte pozornost rohům a koutem. Nakonec podlahu otřete mopem a obyčejnou vodou. Během mytí často vyměňujte vodu, abyste neroztírali zbytky po podlaze.

 1. Čištění okysličeným (kyslíkovým) bělidlem
  Dvě polévkové lžíce okysličeného bělidla rozpusťte ve 2 šálcích teplé vody. Roztok důkladně promíchejte, aby se kyslíkové bělidlo aktivovalo. Pozor, bělidlo může poškodit barevnou spárovací hmotu, ale je dostatečně šetrné pro všechny typy dlaždic. Před čištěním celé podlahy otestujte malou skrytou část spárovací hmoty, abyste uviděli, jaký bude výsledek a otestovali tak stálost barev. Pokud jste spokojeni, nalijte roztok kyslíkového bělidla na spárovací hmotu na větší část plochy tak, aby zcela pokrylo linie a nechte pár minut působit. Čistěte kousek po kousku, abyste předešli kompletně mokré podlaze.

Pomocí kartáče s nylonovými štětinami vydrhněte spáry s roztokem bělidla. Drhněte vždy tam a zpět podél linií spárovací hmoty – ne mimo ně. Nyní ponořte kartáč do bělícího prášku, abyste zvýšili čistící sílu a dočistěte jím případné skvrny. Opláchněte podlahu čistou vodou a osušte ručníkem nebo čistým mopem.

Peroxid vodíku, soda bikarbonu a saponát na nádobí
Smíchejte ¾ šálku sody bikarbony, ¼ šálku peroxidu vodíku a 1 polévkovou lžíci saponátu na nádobí. Vznikne vysoce účinná pasta, která čistí spárovací hmotu hned třemi způsoby:

Housemaid cleans the table.Mop and blue bucket with the detergents in the background

Soda bikarbonu funguje jako přírodní abrazivum na drhnutí spárovací hmoty.
Peroxid vodíku chemicky reaguje se sodou bikarbonou a uvolňuje bělící ionty kyslíku.
Saponát na nádobí pomáhá uvolňovat nečistoty a odstraňovat mastnotu.
Opět však připomínáme, že bělící účinek chemické reakce může ovlivnit barevnou spárovací hmotu. Pastu nanášejte štětcem s nylonovými štětinami. Dobře funguje zubní kartáček. Nechte směs na spárovací hmotě 15 minut působit. Potom linie opláchněte teplou nebo horkou vodou, abyste odstranili veškerý roztok. Nalijte malé množství vody přímo na dlažbu, abyste celou podlahu důkladně opláchli. Spáry otřete hadrem a odstraňte zbytky a nečistoty jemným vydrhnutím podlahy ručníkem. Nakonec otřete podlahu ještě jednou čistou vodou a bavlněným nebo houbovitým mopem.