Dvouletka, na jejíž květiny se vyplatí počkat. Náprstníky vyséváme právě teď

Náprstník patří k takzvaným dvouletým rostlinám, což znamená, že v prvním roce vytváří listy a kořenovou soustavu, ale na květiny si počkáme až do května či června dalšího roku. Následně po odkvětu postupně odumře.

Drobná jemná semínka náprstníku vyséváme v květnu až červnu nařídce na povrch substrátu do květináčů nebo výsevních nádob. Připravenou půdu před výsevem vydatně zalijeme, pokud tak učiníme až po výsevu, voda semínka odplaví. Ale pozor, na rozdíl od většiny jiných rostlin semena nezasypáváme půdou. K vyklíčení potřebují totiž světlo.

Abychom klíčící rostlinky ochránili před rychlým odpařováním vody ze substrátu, výsevní nádobu zakryjeme skleněným krytem nebo průsvitným plastovým sáčkem. Po vyklíčení kryt odstraníme. Když se objeví první pravé listy, sazeničky vyjednotíme nebo pikírujeme. Ven vysazujeme v září až říjnu, tehdy by už měly být rostliny dobře překořeněny.

Kromě výsevu do nádob můžeme semena vysévat také přímo na záhon. Důležité je vybrat stanoviště s rozptýleným stínem, díky kterému klíčící rostlinky nespálí slunce.

V záhonu je náprstník schopen se množit i sám. Stačí nechat dozrát semena a umožnit jejich přirozené vysemenení.

Výsev náprstníku krok za krokem
Květináč či výsevní nádobu naplníme do dvou třetin výsevním substrátem. Doplníme prosetým substrátem bez větších kousků, které by mohly bránit klíčení.
Substrát jemně upěchujeme na míru vyrobeným tlačítkem nebo spodkem jiného květináče. Vydatně zalijeme tak, aby byl celý objem substrátu mokrý.
Několik drobných semínek si nasypeme do dlaně. Pomocí prstů druhé ruky semínka rozmístíme na povrchu, ne však příliš nahustě.
Substrát se semínky zakryjeme například sklem, aby se v něm udržela vlhkost. Vysychající substrát nezaléváme shora, ale přiléváme vodu do podmisky.

Jak se oblékat přes horké letní dny?

Už to začíná! Dny, kdy se iv tenkém tričku a kraťasech budeme cítit, jako kdybychom byli ve skafandru. Dámy, pokud nemáte ani tušení, co...

Jak znečištěné životní prostředí škodí naší kůži?

Znečištěné životní prostředí neškodí pouze našemu zdraví, ale také naší pokožce. Proto bychom ji měli dostatečně chránit! Víte, před čím byste se měli mít...

5 jednoduchých způsobů, jak účinně vyčistit spáry mezi obkládačkami a dlaždicemi

Spáry mezi obkládačkami a dlaždicemi se špiní velmi rychle a někdy se to snažíme raději nevidět. K tomu, abychom spáry vyčistili, nepotřebujeme žádné drahé...

Betonové stěrky

Betonová stěrka je označení pro designovou úpravu stěn a podlah do vzhledu betonu. Není to jen šedý betonový vzhled, ale prakticky jakýkoliv barevný odstín....

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla jsem, aby...