Dvouletka, na jejíž květiny se vyplatí počkat. Náprstníky vyséváme právě teď

0
282

Náprstník patří k takzvaným dvouletým rostlinám, což znamená, že v prvním roce vytváří listy a kořenovou soustavu, ale na květiny si počkáme až do května či června dalšího roku. Následně po odkvětu postupně odumře.

Drobná jemná semínka náprstníku vyséváme v květnu až červnu nařídce na povrch substrátu do květináčů nebo výsevních nádob. Připravenou půdu před výsevem vydatně zalijeme, pokud tak učiníme až po výsevu, voda semínka odplaví. Ale pozor, na rozdíl od většiny jiných rostlin semena nezasypáváme půdou. K vyklíčení potřebují totiž světlo.

Abychom klíčící rostlinky ochránili před rychlým odpařováním vody ze substrátu, výsevní nádobu zakryjeme skleněným krytem nebo průsvitným plastovým sáčkem. Po vyklíčení kryt odstraníme. Když se objeví první pravé listy, sazeničky vyjednotíme nebo pikírujeme. Ven vysazujeme v září až říjnu, tehdy by už měly být rostliny dobře překořeněny.

Kromě výsevu do nádob můžeme semena vysévat také přímo na záhon. Důležité je vybrat stanoviště s rozptýleným stínem, díky kterému klíčící rostlinky nespálí slunce.

V záhonu je náprstník schopen se množit i sám. Stačí nechat dozrát semena a umožnit jejich přirozené vysemenení.

Výsev náprstníku krok za krokem
Květináč či výsevní nádobu naplníme do dvou třetin výsevním substrátem. Doplníme prosetým substrátem bez větších kousků, které by mohly bránit klíčení.
Substrát jemně upěchujeme na míru vyrobeným tlačítkem nebo spodkem jiného květináče. Vydatně zalijeme tak, aby byl celý objem substrátu mokrý.
Několik drobných semínek si nasypeme do dlaně. Pomocí prstů druhé ruky semínka rozmístíme na povrchu, ne však příliš nahustě.
Substrát se semínky zakryjeme například sklem, aby se v něm udržela vlhkost. Vysychající substrát nezaléváme shora, ale přiléváme vodu do podmisky.