Monstera Albo Variegata: Panašovaná monstera, která pobláznila celý svět!

0
460

Díky bílým mramorovým skvrnám na listech se z ní stal obrovský fenomén, který si zamilovali pěstitelé pokojových rostlin po celém světě.

Monstera Alba Variegata
Monstera Albo „half moon“, foto: Shutterstock
Originální vzhled, paradoxně, nezískala díky speciálnímu šlechtění, ale obyčejné genetické mutaci. Bílá monstera, jak se také zvykne nazývat, je v porovnání se svojí zelenou sestrou o něco náročnější na péči. Jaká jsou úskalí jejího pěstování?

Co je panašování?
Variegation (panašování v angličtině) je pojem, který pochází z latinského „varietas“ – pestrost, rozdílnost. Zjednodušeně tedy můžeme říci, že za panašovanou rostlinu můžeme považovat každou vícebarevnou rostlinu s dvou nebo vícebarevnou skvrnitostí listů.

Existuje několik forem panašování, ale nejrozšířenější a nejznámější je takzvaný chimérismus. Způsobila jej genetická mutace, v jejímž důsledku část rostliny není schopna tvořit chlorofyl a rostlině se tvoří bílé nepravidelné kresby. V jedné rostlině se vyskytují dvě rozdílné DNA.

Některé listy vypadají jako potřísněné barvou, jiné jsou dokonce celé bílé nebo zcela zelené. Nejpopulárnější je „half moon“ monstera. Nemoc způsobená viry „prodělila“ její listy na bílou a zelenou část. Jsou také formy panašování, při kterých jsou celé listy bílé. Ty jsou však předem odsouzeny k úhynu, protože jim chybí zelené barvivo a nemají jak fotosyntezovat.

Jak pěstovat bílou monsteru
Absence chlorofylu je jedním z důvodů, proč je panašovaná monstera náročnější na pěstování a péči. Vývin a růst je v porovnání s klasickou monsterou pomalejší. Navíc bílá monstera může velmi citlivě reagovat na nepoměr hnojiva. Vyžaduje více světla, ale nemá ráda ostré sluneční paprsky. Přímo na okně jí proto nebude dobře, více se jí bude dařit pod rozptýleným světlem na poličce v blízkosti okna bez průvanu.

Zalévání se velmi neliší od klasických pokojových rostlin, ale přelévání jí způsobuje fleky na listech. Vyhovuje jí klasický substrát na pokojové rostliny, který je vzdušný. Hustá konzistence substrátu, který zadržuje vodu jí naopak, nevyhovuje.

Hnojit Monsteru Albo Variegata, nebo ne?
Na hnojení bílé monstery neexistuje mezi pěstiteli jednoznačná shoda. Zatímco jedni tvrdí, že hnojení ubírá rostlině na „skvrnitosti“, jiní zastávají názor, že hnojení panašování listů nijak neovlivňuje.

Rozmnožování bílé monstery
Namnožit bílou monsteru můžeme výlučně řízky, protože její mutační forma se nepřenáší na semena. Rozmnožování je vhodné v každém ročním období kromě zimy. Odřezek necháme zhruba hodinu vyschnout a následně jej dáme zakořenit do vody. Tímto krokem předejdeme tomu, aby řezná rána začala hnít.

Když se panašovaná monstera vyléčí
U panašované monstery se může stát, že se rostlina „vyléčí“, protože její genetická mutace je považována za nemoc. Ozdravení se projevuje tak, že monstery začnou růst pouze zelené listy. Můžeme se pokusit o její záchranu a seříznout ji na místě, kde stonek ještě panašuje.

Bílá monstera není levná záležitost
Přestože jde takříkajíc o omyl přírody, cena za její krásu je v porovnání s běžnými pokojovými rostlinami opravdu vysoká. Cena řízků se může pohybovat ve stovkách eur. Za přibližně 30 centimetrovou bílou monsteru v některých obchodech zaplatíme 300 a více eur. Pokud však budeme mít štěstí, ve skupinách na sociálních sítích koupíme odřezky od pěstitelů i za méně. Vášniví sběratelé a milovníci rostlin neváhají sáhnout hlouběji do peněženky, aby jejich domácnost zdobila tato výjimečná rostlina.