Voňavá dieta: Nejprve ovoň, pak sněz!

0
223

Vyzkoušeli jste už nespočet diet a nic? Přebytečná kila ne a ne slézt z problémových partií? Možná právě voňavá dieta udělá s vaší váhou řád jednou provždy! Vždyť nejen parfémy, osvěžovače vzduchu či pěny do koupele nás zvou do světa nádherných vůní. Ten samý požitek si můžeme dopřát is jídlem.
Tajemství voňavé diety spočívá ve využití vůně jídla k potlačení apetitu, zintenzivnění pocitu sytosti a kontrolu podnětů k přejídání. Tato inhalace se tak postará o snížení hmotnosti.

Zázračné dietě předcházel objev neurologa a psychiatra z Clevelandské kliniky v Ohio Dr. Alan R. Hirsch. V roce 1996 zpozoroval, že lidé s dočasnou ztrátou čichu jedli více a následně přibrali. Když se však jejich čichové smysly vrátily k normálu, opět začaly hubnout.

Jak na to?

Základní princip zní: „Nejprve ovoň, pak sněz!“ Během vdechnutí se aroma dostane do nosu, vůně se stane tisíckrát výraznější a mozek vyšle do těla signál: „Přestaň jíst“! nebo signál sytosti, který vyvolá pocit plnosti. Vůně teplého jídla se uvolňuje nejúčinněji. Tato dieta však není vhodná pro lidi s alergiemi, astmatem nebo opakovaným ucpáváním nosní dutiny. Nedoporučuje se konzumovat potraviny, které nedokážou stimulovat centrum mozku jako například mléko a mléčné výrobky. Upřednostněte jídla s přirozenou sladkou vůní. Pro potlačení hladu volte kořeněná nebo teplá aromatická jídla (polévky, kávu, čokoládu a čaje). Jídlo žvýkejte pomalu a před samotnou konzumací ovoňujte sladké neutrální vůně.