Renovace dřevěných podlah se vyplatí

0
280

Nevyhazujte peníze za novou podlahu, renovujte vaši starou podlahu.

Dřevěné podlahy se těší stále větší oblibě v interiérech našich domů a bytů, do kterých přinášejí dotek a teplo přírodního materiálu. Ale jakýkoli přírodní materiál postupem času stárne a přirozeně se mění. Je to běžný jev každé, zejména dřevěné podlahové krytiny. Staré poškrábané nebo flekaté dřevěné podlahy však lze renovovat. Jednoduše jim tak můžete navrátit jejich původní vzhled nebo dokonce docílit nového, a to i ve zcela jiném barevném odstínu, a tím sladit podlahu s designem interiéru.

Renovace dřevěné podlahy vám nejen ušetří čas, který můžete věnovat svým zálibám, ale je také ekonomicky výhodnější než výměna staré podlahy za novou. Pracovní proces je díky novým postupům a technologiím jednoduchý a také překvapivě rychlý. Trendem současnosti jsou profesionální postupy pro renovace podlah, jako je například systém od firmy BONA, který přináší ucelený postup renovace od bezprašného broušení a kartáčování přes kvalitní tmely až po profesionální laky a oleje pro ošetření povrchu.

Renovace podlahy vám ušetří čas i peníze
Nízká časová náročnost – šetřete čas na jiné radosti, renovace podlahy je oproti kompletnímu položení podlahy časově mnohem úspornější. Odpadá odstranění původní krytiny a příprava podkladu před pokládkou té nové. Dřevěné podlahy lze zrenovovat za několik hodin práce, takže se na svou podlahu vrátíte za pár hodin po aplikaci povrchové úpravy, kdy lak či olej řádně vytvrdne.

Bez prachu – vysokovýkonný systém bezprašného broušení podlah Bona DCS bezpečně zamezí šíření až 99,9 % prachu vznikajícího při broušení podlah. Profesionální odsávací systém je napojen na brusku, která tento zdraví škodlivý prach, v běžném případě rozptýlený po interiéru, odsává, takže vám odpadá starost spojená s čištěním.

Minimální ekologická zátěž – při renovaci vaši současnou podlahu nelikvidujete, ale dodáte jí jen novou povrchovou ochrannou vrstvu, případně změníte design. Odpadá tak likvidace původní podlahové krytiny a vy tak zároveň šetříte životní prostředí.

Náklady – celkové náklady na renovaci podlahy jsou nižší, než by byly v případě kladení nové podlahové krytiny, kdy je třeba počítat s celým procesem, tedy od vytrhání původní krytiny a její následné likvidace přes úpravu podkladu až po samotné kladení nové krytiny a její ošetření lakem či olejem.

Design – pokud vám nevyhovuje design vaší podlahy nebo podlaha neladí s vaším interiérem, můžete při renovaci podlahy změnit nejen barvu, ale také celkový vzhled podlahy a dosáhnout tak jedinečného vzhledu. Profesionální podlahové laky a oleje Bona nabízí širokou paletu barevných odstínů od zajímavých světlých až po velmi tmavé. Chcete-li povrch dřevěné podlahy ještě více zvýraznit, můžete si zvolit systém kartáčování, který běžně následuje po broušení. Kartáčováním na dřevěné podlaze vznikne výjimečný 2D efekt.

Kvalita a trvanlivost – pokud si pro renovaci zvolíte profesionální produkty od švédské firmy Bona, při správném postupu renovace získáte garanci kvality, dlouhodobou trvanlivost a perfektní vzhled funkční podlahy. Vyberete-li si kvalitní údržbu, vaše dřevěná podlaha vydrží po generace.

Broušení a kartáčování
Pod pojmem broušení si každý z nás vybaví zdraví škodlivý prach. Ale díky Bona bezprašnému odsávání prachu, při kterém do okolí neuniká žádný prach, je pracovní proces zdravější. V případě, že vás zajímají nové postupy a požadujete velmi specifický a zajímavý design podlahy, je pro vás tou pravou volbou kartáčovaná dřevěná podlaha. Pomocí brusky, kartáčů a Fiber Padu se upraví povrch podlahy tak, aby barevné oleje pronikly do hloubky, čímž vznikne 2-rozměrný efekt a vynikne přírodní struktura dřeva.

Kartáče odstraní měkkou část dřeva a ponechají tvrdší část. Výsledkem je opravdu unikátní vzhled dřevěné podlahy. Postup je přitom poměrně jednoduchý: vybrousit, vykartáčovat, jemně vybrousit, naolejovat, nalakovat. Samozřejmě je nutné použít kvalitní nástroje pro kartáčování nebo se obrátit na certifikované podlaháře BONA a vyžádat si technologii kartáčování s Bona FiberPad.

Lak nebo olej
Povrch dřevěných podlah lze ošetřit třemi základními způsoby: lakem, olejem nebo tvrdým voskovým olejem. Rozhodnete-li se pro povrch podlahy ošetřený lakem, kde největší výhodou takto ošetřených podlah je velmi snadná údržba, je nezbytné nejprve zvážit typ zátěže podlahy (střední zátěž pro domácnost, silná zátěž pro komerční a veřejné prostory), dále upřesnit stupeň lesku (lesk/polomat /mat/extra mat) a určit odstín laku (přírodní – bezbarvý/tónovaný). Postup aplikace laků je třeba dodržovat a nezanedbat použití základního laku, který dodá dřevu jemný barevný odstín. Vrchní lak dodá podlaze odolnost podle požadovaného stupně zátěže.